Geinsche Hof niet voorbereid op "uitzonderlijke" brand geplaatst: 23-02-2012 12:02:00
update: 23-02-2012 17:09:00
NIEUWEGEIN - Zorginstelling De Geinsche Hof kon met de levensgevaarlijke brand van afgelopen zomer slecht uit de voeten. Dat staat in het rapport dat vanmiddag is gepresenteerd naar aanleiding van de brand.
De instelling oefende voldoende en had de ontruimingsplannen goed op orde maar was niet voorbereid op de zeer uitzonderlijke brand die de instelling op 27 juni trof. Bij de brand raakten 50 mensen gewond waarvan 10 ernstig. Alle 138 bewoners van de instelling moesten in allerijl worden geëvacueerd.
A-TYPISCH
De brand in de Geinsche Hof was volgens het onderzoek "a-typisch " en "uitzonderlijk". In het rapport staat beschreven hoe dakdekkers vlakbij het aanzuigpunt van het ventilatiesysteem aan het werk waren. Toen bij dat werk brand ontstond zoog het ventilatiesysteem de rook op. Zo kon het gebeuren dat alle, vaak kwetsbare, bewoners van de instelling geconfronteerd werden met dikke zwarte rook op hun kamer.
De Geinsche Hof is wel degelijk goed voorbereid op brand maar dan alleen op een voorspelbare manier. Bij een inpandige brand worden afdelingen afgesloten met branddeuren en vervolgens één voor één ontruimd. Door de samenloop van omstandigheden waren de bestaande ontruimingsplannen waardeloos geworden.
GEVAAR VOOR EIGEN LEVEN
De onderzoekers zijn vol lof over de inzet van het personeel. De bedrijfshulpverleners wisten zich goed aan te passen aan de situatie. Het is te danken aan de inzet van omstanders en bouwvakkers dat de brand geen levens heeft geëist. De omstanders hebben volgens de onderzoekers met gevaar voor eigen leven zich ingezet voor het leven van de bewoners.
Kritiek is er ook. Zo verliep de communicatie met de brandweer volgens de onderzoekers moeizaam. Doordat er niet doorlopend overleg was met de meldkamer is de brand te laat opgeschaald waardoor de hulp te laat op gang kwam. Ook werden de omstanders en bouwvakkers die te hulp schoten onvoldoende begeleid.
BRANDMELDING
Ook in het voortraject zijn er fouten gemaakt. Volgens de onderzoekers hielden zowel de instelling als de brandweer de brandgevaarlijke werkzaamheden onvoldoende in de gaten. Bovendien waren de partijen gewaarschuwd.
Twee weken voor de grote brand is er volgens de onderzoekers ook al een brandmelding geweest. Ook toen werd de melding veroorzaakt door de dakwerkzaamheden. Er is toen overleg geweest met de dakdekkers. Afgesproken is dat bij nieuwe werkzaamheden rond het aanzuigpunt een melding zou komen van de dakdekkers. De instelling zou vervolgens zorgen dat de ventilatie werd afgesloten.
Zover bekend hebben de dakdekkers op 27 juni geen melding gedaan. Onderzoekers verwijten de instelling en de brandweer dat er bij het eerdere incident niet groter alarm is geslagen.
Bron : RTVutrecht
COTrapport GeinscheHofBrand verpleeghuis opnieuw onderzochtdo 23 feb 2012, 17:06
NIEUWEGEIN - De brand die verpleeghuis De Geinsche Hof in Nieuwegein in juni vorig jaar verwoestte, was in alle opzichten atypisch. Daarom gaat het COT Instituut voor veiligheids- en crisismanagement opnieuw onderzoek doen naar de brand en de gevolgen daarvan. Dat hebben de gemeente Nieuwegein en de veiligheidsregio Utrecht donderdag besloten na de presentatie van de eerste onderzoeken naar de brand.
Door de brand raakten 52, merendeels demente bewoners van het zorgcentrum gewond. Er zijn geen doden gevallen. Alle ruim 150 bewoners moesten worden geëvacueerd. Zij zijn maandenlang op andere locaties in Amersfoort en Utrecht ondergebracht.
Bron : Telegraaf